(CNN) Oto spojrzenie na cukrzycę, chorobę, która dotyka miliony ludzi na całym świecie.
Cukrzyca charakteryzuje się wysokim poziomem glukozy we krwi, co wynika z wad w produkcji insuliny, działania insuliny lub obu tych czynników. Choroba ta może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak ślepota, uszkodzenie nerek, choroby układu krążenia, amputacje kończyn i przedwczesna śmierć.
Fakty
Według CDC osoby chore na cukrzycę lub cierpiące na pewne inne choroby podstawowe są bardziej narażone na poważne zachorowania w przypadku zakażenia wirusem Covid-19.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), liczba osób żyjących z tą potencjalnie śmiertelną chorobą na całym świecie wzrosła czterokrotnie od 1980 r., do około 422 milionów.
W Stanach Zjednoczonych na cukrzycę choruje 37,3 mln osób, czyli około 11,3% populacji. 8,5 miliona (23%) dorosłych z cukrzycą jest niezdiagnozowanych.
Cukrzyca była ósmą główną przyczyną zgonów w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku, zgodnie z tymczasowymi danymi z Krajowego Systemu Statystyk Witalnych (National Vital Statistics System).
Wyróżnia się kilka typów cukrzycy: Typ 1, Typ 2 i cukrzyca ciążowa.
Stan przedcukrzycowy występuje wtedy, gdy poziom glukozy we krwi jest wyższy niż normalnie, ale nie na tyle wysoki, aby można było zdiagnozować cukrzycę. Przed rozwojem cukrzycy typu 2 ludzie prawie zawsze mają stan przedcukrzycowy. Badania wykazały, że w stanie przedcukrzycowym mogą wystąpić pewne długoterminowe uszkodzenia organizmu.
Cukrzyca typu 1 rozwija się, gdy układ odpornościowy organizmu niszczy komórki beta trzustki, jedyne komórki w organizmie, które wytwarzają insulinę. Ta postać cukrzycy dotyka zwykle dzieci i młodych dorosłych. Tylko 5-10% osób cierpiących na cukrzycę ma typ 1. Czynniki ryzyka cukrzycy typu 1 mogą mieć podłoże autoimmunologiczne, genetyczne lub środowiskowe. Nie jest znany sposób zapobiegania cukrzycy typu 1.
Cukrzyca typu 2 występuje, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy komórki nie wykorzystują insuliny we właściwy sposób. Cukrzyca typu 2 jest najczęstszą postacią cukrzycy i u dorosłych stanowi około 90% do 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków cukrzycy. Jest ona związana z podeszłym wiekiem, otyłością, wywiadem rodzinnym, brakiem aktywności fizycznej oraz rasą/pochodzeniem etnicznym. Występuje częściej u Afroamerykanów, Latynosów, Indian amerykańskich, Azjatów, rdzennych Hawajczyków i innych mieszkańców wysp Pacyfiku. Cukrzyca typu 2 u dzieci i młodzieży, choć nadal rzadka, jest coraz częściej rozpoznawana.
Cukrzyca ciążowa jest formą nietolerancji glukozy rozpoznaną w czasie ciąży. Występuje u około 4% wszystkich kobiet w ciąży. Rozpoznanie cukrzycy ciążowej nie oznacza, że kobieta chorowała na cukrzycę przed poczęciem dziecka, ani że będzie na nią chorować po urodzeniu dziecka.
Inne rodzaje cukrzycy wynikają z uwarunkowań genetycznych, zabiegów chirurgicznych, leków, infekcji i innych chorób. Takie typy cukrzycy stanowią od 1% do 5% wszystkich zdiagnozowanych przypadków.
Możliwe objawy
- Częste oddawanie moczu
- Nadmierne pragnienie
- Niewyjaśniona utrata masy ciała
- Ogromny głód
- Nagłe zmiany w widzeniu
- Drętwienie rąk lub stóp
- Zmęczenie
- Suchość skóry
- Wolno gojące się rany
- Częste infekcje
Powikłania
- U osób dorosłych z cukrzycą śmiertelność z powodu chorób serca jest od dwóch do czterech razy wyższa niż u osób dorosłych bez cukrzycy.
- Ryzyko wystąpienia udaru mózgu jest od dwóch do czterech razy większe u osób z cukrzycą.
- U osób z cukrzycą występuje wysokie ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego.
- Cukrzyca jest główną przyczyną nowych przypadków ślepoty u osób dorosłych w wieku 20-74 lat.
- Cukrzyca jest główną przyczyną niewydolności nerek.
- U 60% do 70% osób z cukrzycą występują łagodne lub ciężkie formy uszkodzenia układu nerwowego (neuropatia).
Źródło oraz zdjęcie: www.edition.cnn.com
Ten wpis został stworzony w naszym świetnym, łatwym do używania formularzu przesyłania wpisów. Stwórz swój wpis!