Na początku tego tygodnia postanowiłem przygotować dla was mały wykład z chemii. Dzisiaj zastanowimy się nad jednym z głównych składników e-liquidów –  glikolem propylenowym (GP).

Jest to organiczny związek chemiczny z grupy dioli – alkoholi zawierających w swojej cząsteczce dwie grupy hydroksylowe. Jest substancją higroskopijną, co oznacza, że pochłania wilgoć. Rozpuszcza się w wodzie, acetonie i chloroformie.  Na skalę przemysłową utrzymuje się go w wyniku uwadniania tlenku propylenu.

W odróżnieniu do glikolu etylenowego  (stosowanego między innymi w płynach chłodniczych), glikol propylenowy nie jest toksyczny. W badaniach na gryzoniach, udowodniono zerową lub znikomą szkodliwość glikolu propylenowego dla organizmu. Istotny jest również fakt, że nie kumuluje się w organizmie. Stosunkowo szybko metabolizowany jest do kwasu mlekowego i kwasi pirogronowego, czyli typowych produktów przemiany materii. Z tego powodu ma szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. W produkcji artykułów spożywczych stosowany jest jako konserwant lub emulgator. Jest również składnikiem barwników i aromatów spożywczych. Oznacza się go symbolem E1520. W medycynie i farmacji glikol propylenowy często stosowany jest jako podłoże. Podłożem w farmacji nazywa się substancję która jest neutralna pod względem działania farmakologicznego, w której rozprowadzany jest aktywny składnik leku. W tej roli glikol propylenowy może występować w kremach i preparatach doustnych zawierających składniki nie rozpuszczalne w wodzie. W produkcji kosmetyków wykorzystuje się go do nadawania właściwej konsystencji emulsjom i kremom oraz ze względu na działanie nawilżające (jest to związane z higroskopijnością). Co ciekawe, glikol propylenowy wykorzystuje się również w produkcji tytoniu. Stosowany jest jako dodatek pomagający utrzymać właściwą wilgotność suszu. Wykorzystanie glikolu nie ogranicza się tylko do podanych przykładów i jest dużo szersze.

W e-liquidach GP spełnia funkcję bazy – nośnika aromatów i nikotyny. Po podgrzaniu zamienia się w aerozol, chmurkę zawierającą również substancje smakowe i alkaloid. W tej roli stosowana jest również gliceryna. Często używa się obu tych związków w różnych proporcjach. Nie można za to stosować wody, ze względu na jej właściwości fizyczne, mianowicie zbyt niską lepkość i temperaturę wrzenia. Mgiełka powstała z wody byłaby zbyt gorąca i mogłaby powodować oparzenia. Dodatkowo dużo składników e-liquidów nie rozpuszcza się w wodzie, tylko w alkoholach takich, jak glikol i gliceryna.

Pomimo tego, że GP nie jest toksyczny, bardzo rzadko stwierdza się u niektórych ludzi objawy uczulenia na ten związek. Trzeba brać pod uwagę, że każda substancja chemiczna może być alergenem. Dlatego też, jeśli zaobserwujemy u siebie jakieś niepokojące objawy należy bezzwłocznie zaprzestać używania e-liquidów i wykonać testy alergologiczne, które pomogą wyjaśnić ich przyczynę.

Dodaj komentarz

Trending